FESTIWAL ZERO WASTE BIELSKO-BIAŁA – spędź te święta bez śmieci II

2626-0808-śr., 26 sie 2020 13:05:38 +0200śr., 26 sie 2020 13:05:38 +0200śr., 26 sie 2020 13:05:38 +0200śr., 26 sie 2020 13:05:38 +0200

Święta, święta i po świętach! A co po nich pozostaje? Mamy nadzieję, że tylko dobre wspomnienia, bliższe relacje z osobami dla Was ważnymi i … najwyżej mały słoiczek śmieci.

Święta Less i Zero Waste!

W grudniu 2019 roku wraz z  Grupą Świat w Naszych Rękach zachęcaliśmy do spędzania Świąt Bożego Narodzenia w taki sposób, by maksymalnie ograniczyć wytwarzanie śmieci i marnowanie jedzenia. Pokazaliśmy również, jak poczuć magię świąt obdarowując swoich najbliższych praktycznymi prezentami, lub skarbami z drugiej ręki, którym można było nadać drugie życie. Dzięki takim działaniom możliwe jest m.in. ograniczenie ilość niechcianych prezentów, które każdego roku zalewają wysypiska.

Festiwal rozpoczęliśmy wykładem tematycznym „Zero waste w gospodarstwie domowym, nie tylko od święta” – rozmawialiśmy o praktycznych sposobach ograniczania ilości śmieci, o tym, dlaczego ograniczanie jest ważniejsze niż segregacja oraz skąd czerpać wiedzę, pomysły i motywacje. Po teorii nastał czas na praktykę. Odbyły się zajęcia warsztatowe:

• kartki świąteczne z użyciem materiałów z recyklingu,
  • ozdoby choinkowe z makaronu,
  • artystyczne prezenty – biżuteria tekstylna z upcyklingu ubrań i dzierganie na palcach z włóczek z recyklingu i zużytych T-shirtów.

Zajęcia prowadziły Małgorzata Koniorczyk i Anna Chęć, którym należą się serdecznie podziękowania i brawa.

Nasze stoisko, FAZA Charity Shop zachęcało natomiast do zakupu wyjątkowych podarunków pod hasłem – PREZENTY Z DRUGIEJ RĘKI!

A to wszystko w ramach targów świątecznych Fajne Rzeczy! w Galerii Bielskiej BWA. Ta część finansowana była przez Gminę Bielsko-Biała w ramach działania Artystyczna Gwiazdka – Święta w naszych rękach. W ramach festiwalu odbył się także wspaniały wykład – “Świąteczny stół nie na marne, czyli jak dobrze planować i nie wyrzucać jedzenia”. Tu swoją energią i wiedzą dzieliła się Beskidzka Paczka, a miejsce zapewniła restauracja Jarmużno. Ostatnim wydarzeniem był warsztat samodzielnego wykonywania Woskowijek, z którego całkowity dochód wsparł Fundację Psia Ekipa. Warsztat plus materiały zapewniła manufaktura Woskowijki- owijamy w bawełnę.

Wszystko okraszone było zimowymi wierszami lokalnych poetek i poetów, które drukowaliśmy oczywiście na papierze z recyklingu, oraz spotkaniem z poezją przy kominku z kartonów i wieńcu z recyklingowych materiałów, odczyt poezji prowadzony był przez zaprzyjaźnionego z Fundacją FAZA-Szymonem Miążkiem, założycielem Inicjatywy Zawierszujmy Bielsko.

Ach cóż to był za czas!

Bardzo dziękujemy wszystkim za współorganizację, liczne uczestnictwo, zaproszenie nas do siebie i wspólne działania na rzecz Świąt i świata bez śmieci. Mamy ogromna  motywacje do organizacji festiwalu w przyszłym roku i nie zawahamy się jej użyć!

Świat w Naszych Rękach połączył siły z FAZA Charity Shop Bielsko-Biała.

Wydarzenia współorganizowała także Galeria Bielska BWA, Beskidzka Paczka, Restauracja Jarmużno i Woskowijki- owijamy w bawełnę.

Wszystkim pięknie dziękujemy za współpracę i wspólne działanie na rzecz Świąt bez śmieci, a przynajmniej z mniejszą ich ilością.